چگونه یک متن تبلیغاتی کوتاه و جذاب بنویسیم؟

کدام بهتر است؟ متون تبلیغاتی کوتاه یا بلند؟

پاسخ دادن به این سؤال جای بحث بسیاری دارد؛ اما مشخص‌ترین جوابی که می‌توانیم بدهیم این است که:

به عوامل مختلفی بستگی دارد.

نوع محصول، بازار هدف، رسانۀ تبلیغاتی، هدف از تبلیغ و پارامترهای دیگر، عواملی هستند که طول یک آگهی تبلیغاتی را تعیین می‌کنند.

در اینجا به ۳ پارامتر مهم اشاره می‌کنیم:

قیمت: هر چه قیمت محصولی بیشتر باشد، نیازمند آگهی تبلیغاتی طولانی‌تری است. چراکه برای اثبات دلایل قیمت بالا در فروش کالای موردنظر و همچنین برای اقناع مخاطب، به کلمات بیشتری نیاز دارید.

رسانۀ تبلیغاتی: به‌عنوان‌مثال توییتر تنها متون کوتاه را می‌پذیرد. بنابراین دقت در استفادۀ درست از کلمات، به‌گونه‌ای که بتوانید به سرعت نظر مخاطب را به خود جلب کنید، حائز اهمیت است.

هدف: به عنوان مثال، اگر هدف شما دریافت ایمیل مخاطبانتان باشد، متن شما بسیار کوتاه‌تر از زمانی خواهد بود که بخواهید محصولتان را بفروشید.

بنابراین اگر در تلاش هستید تا طول متن آگهی را تخمین بزنید، این جمله را به یاد داشته باشید:

آگهی شما تنها باید کوتاه‌ترین متنی باشد که منظورتان را منتقل می‌کند نه بیشتر.

برای رسیدن به این منظور، چند مرتبه نوشتۀ خود را بازخوانی کنید و به این نتیجه برسید که هیچ جای متن را نمی‌توان حذف کرد و با حذف هر قسمت، منظور اصلی به درستی منتقل نمی‌شود. در غیر این صورت، موارد اضافه را حذف کنید تا به کوتاه‌ترین و مفیدترین متن موردنظر برسید.

اگر متن شما نیازمند سرمایه‌گذاری بسیار کمی است و یا تعهد کوچکی در پی دارد، می‌توانید فقط چند پاراگراف بنویسید و نرخ تبدیل عالی هم داشته باشید.

در اینجا یک نمونۀ بسیار کوتاه آورده شده است:

چگونه یک متن تبلیغاتی کوتاه و جذاب بنویسیم؟

ترجمۀ عکس: آیا ترافیک بیشتری می‌خواهید؟

URL خود را وارد کنید.

 

واردکردن URL ممکن است برای مخاطب اهمیت خاصی نداشته باشد و از طرفی تعهدی برای شما ایجاد نخواهد کرد. با این وجود این متن که به صورت آگهی در حین انجام کار بالا می‌آید، بسیار مهم است. استفاده از متنی طولانی‌تر برای این آگهی، ممکن است گیج‌کننده باشد.

اما دربارۀ متن‌های بلند؛ شما می‌توانید متنی ۱۰ صفحه‌ای تهیه کنید و آن را به تمامی موارد موردنظر خود مجهز کنید؛ اما در نظر داشته باشید این‌گونه متون، به دلیل زمان‌بر بودن و غیر جذاب بودن، عموماً خوانده نمی‌شوند و حتی می‌توانند فروش محصولات شما را روزها به تأخیر بیندازند. ازاین‌رو بهتر است کوتاه‌ترین متنی را که می‌توانید تهیه کنید و تنها اشاره‌ای کلی به محصول داشته باشید. بعدازآن، توصیفات و جزئیات بیشتر را با وسواس اضافه کنید.

به‌عنوان‌مثال می‌خواهید برای فروش پالتو زمستانی طرح جدید خود آگهی بنویسید.

می‌توانید به این ترتیب عمل کنید و جزئیات مهم را، مرحله‌به‌مرحله وارد کنید:

فروش پالتو زمستانی

فروش پالتو زمستانی طرح جدید

فروش پالتو زمستانی طرح جدید مناسب خانم‌های خوش‌سلیقه و مشکل‌پسند

فروش پالتو زمستانی طرح جدید مناسب خانم‌های خوش‌سلیقه و مشکل‌پسند با قیمتی باورنکردنی

وقتی از متنی کوتاه استفاده می‌کنید، چگونه می‌توانید به مؤثر بودن آن اطمینان داشته باشید؟

در اینجا مهم‌ترین نکات برای نوشتن متون کوتاه و مؤثر را در اختیارتان قرار می‌دهیم:

  • هدف مخاطبان خود را به صورت کامل و روشن درک کنید.

 برخی سؤالاتی که می‌توانید در این زمینه از خود بپرسید:

هدف مخاطبان خود را به صورت کامل و روشن درک کنید.

 

  • به یاد داشته باشید متون کوتاه، عموماً جذاب‌تر و خواندنی‌تر هستند.

بزرگ‌ترین مشکلی را که می‌توانید برای مخاطب خود حل کنید را بیابید و بر آن متمرکز شوید. داستانی قانع‌کننده از راه‌حل خود را در ذهن بسازید و تلاش کنید در کوتاه‌ترین حالت ممکن، آن را بیان کنید به‌گونه‌ای که برای مخاطب، قانع‌کننده باشد.

  • هدف خود را به صورت کاملاً شفاف بیان کنید.

وقتی خواستۀ اصلی و هدف شما از نوشتن متن آگهی، شفاف و روشن باشد، استفاده از کلمات درست برایتان راحت‌تر خواهد شد. ذهنیت شما حول هدف و منظور اصلی‌تان خواهد چرخید و راحت‌تر می‌توانید با کلمات ارتباط برقرار کنید.

  • در رابطه با تعهدی که ایجاد می‌کنید، به دنبال مزایای عمیق‌تری باشید

برای رسیدن به این منظور، لازم است در ابتدا تمامی مزایا و دستاوردهایی که محصول شما می‌تواند برای مخاطب داشته باشد، در نظر بگیرید و آن‌ها را یادداشت کنید. سپس از بین تمامی موارد، آن‌هایی که اثربخش‌تر و مهم‌تر هستند انتخاب کرده و بقیه را حذف کنید.

  • تا حد ممکن کلمات اضافه را حذف کنید و کلمات مهم را با حروفی جذاب‌تر جایگزین کنید

بعدازاینکه متن تبلیغاتی را نوشتید، به ابتدای متن بروید و تمامی موارد اضافه را بی‌رحمانه حذف کنید. حروفی مانند «که»، «واقعاً»، «حقیقتاً»، «بسیار زیاد» و مواردی از این دست، می‌توانند بدون نگرانی حذف شوند و متنی شیواتر و خواندنی‌تر را به وجود آورند.

  • قبل از انتشار آگهی خود را چندین مرتبه بازبینی کنید.

این مرحله ضروری‌ترین اقدام برای یک نویسندۀ حرفه‌ای است. لازم است متن آماده‌شده را چندین بار چکش‌کاری کنید و هر بار متنی زیباتر خلق کنید. باید ببینید چه کاری می‌توانید انجام دهید تا زیباترین متنی را که پاسخگوی نیازهای مخاطب است بنویسید و همچنان جذابیت آگهی را حفظ کنید.

 

نویسنده: ناهید عبدی

Add a comment

*Please complete all fields correctly

نوشته‌های مرتبط

چه محتوایی تولید کنیم؟
هدف از تولید محتوا چیست؟