قابلیت HDR چیست؟

 اگر شما هم با دوربین و عکاسی سر و کار داشته باشید و به دنبال خلق تصاویر و عکسهای زیبا باشید احتمالاً و حتماً اصطلاح HDR را شنیدید، اما شاید از جزئیات این قابلیت فوق العاده اطلاعات کافی ندارید و یا اینکه بخواید بیشتر بدونید! در ادامه قراره که شما را با این قابلیت جذاب و کاربردی آشنا کنیم.

 

اصطلاح HDR مخفف High Dynamic Range و به معنای عکسی با میزان دینامیک گسترده است. به عبارت ساده عکس HDR درواقع حاصل چند عکس از یک سوژه و در یک زمان هست که در نهایت این عکسها باهم ترکیب میشن و عکسی HDR به شما تحویل داده میشه. البته این فرایند در گوشی موبایل -درصورت فعال بودن HDR- توسط خود موبایل و بصورت خودکار اتفاق میفته اما در عکاسی حرفه ای حاصل هنر دست و خلاقیت عکاس و با استفاده از نرم افزار فتوشاپ خواهد بود. قابلیت HDR به شما عکسى با نوردهی (Exposure) بالا و یا بهتر است بگوییم نوردهی متعادل در شرایط روشنایى کم و ضعیف تحویل می‌دهد که البته ممکن است گاهی از اوقات موجب بیش از حد روشن شدن و غیر طبیعى دیده شدن تصویر شود.

 

شاید بطور یقینی بتوان گفت عکاسی با قابلیت HDR از سوژه های در حال حرکت و با نور خوب کار اشتباهیست و خروجی خوبی را به شما ارائه نمیدهد. پس بنابراین این قابلیت برای عکاسی از سوژه های ثابت مثل منظره و طبیعت، عکاسی پرتره (چهره) در نور خورشید و یا عکاسی در محیطی با نور کم بسیار مفید و کاربردی است.

 

در تصویر زیر میتوانید تفاوت یک عکس HDR با عکسی اورجینال و معمولی را ببینید.

 

 

Add a comment

*Please complete all fields correctly

نوشته‌های مرتبط

چه محتوایی تولید کنیم؟
هدف از تولید محتوا چیست؟